CELLINY SPIRÁLA

AUTOR: Milada Svobodová

  AUTOR: Ing. Milada Svobodová

   SKUPINA: Korálkování s Miladou   

  e-mail: milada.svobodova@gbcreative.cz                             

 

 

   

V návodu Vás naučíme vytvářet CELLINI spirály:  1. Jednoduchá hladká Cellini spirála

                                                                                  2. Plastická Cellini spirála (jednosměrná a také s obratem)

Celliny spirály jsou velmi efektní, ať už je tvoříte hladké (z jedné velikosti korálků) nebo plastické se spirálovým efektem. Vzor je vytvářen pravidelným opakováním korálků různé velikosti a barvy, které jsou jednotlivě sešívány k sobě v pravidelných kruzích.

Jedná se o poměrně pracnou a časově náročnou techniku, která však není složitá a zvládne ji i začátečník.

Touto technikou lze vytvářet náhrdelníky, náramky, náušnice nebo přívěsky. Výsledný charakter a tvar šperku závisí na velikosti a barvě zvolených korálků, je možné vytvářet mohutné spirály, ale i jemné a drobné šperky.

Je nutné počítat s tím, že Cellini spirály jsou pevné, nejdou příliš ohýbat. Nejsou zdaleka tak pružné jako například háčkované spirály.

 

SOUPIS MATERIÁLU:

Rokajl kulatý různých velikostí (na obrázku Preciosa: 5/0, 8/0, 10/0, 11/0, 15/0)              

Bižuterní komponenty:                   

2x bižuterní kaplík

2x ketlovací jehla

2x kroužek velikosti 5 mm

1x ozdobná karabinka nebo americké zapínání

 

Kromě základního materiálu uvedeného v levém sloupci, byste si měli připravit také pomůcky nezbytné pro korálkování:

Jehly - každý začátečník jehly láme, proto doporučujeme nakoupit je do zásoby

Korálkovací podložku - látka s jemným chlupem, která brání rozkutálení korálků a umožňuje snadné nabírání korálku na jehlu

Nit na korálky – SUPERLON nebo NYMO střední síly (vlasec není na techniku šitého šperku vhodný)

Kleště (jedny kulaté a druhé ploché se štípací ploškou), pro připevnění zapínání a náušnicových háčků

 

1. Cellini spirála hladká

Hladké Cellini spirálky jsou tvořeny korálky jedné velikosti. Volba korálků závisí na tom, jak mohutný šperk chcete vytvořit. Vzor se vytváří střídáním barev. Jedná se vlastně o peyotový steh. Mnoho inspirace a barevných schémat najdete na našem Pinterestu na tomto odkazu:  

POSTUP

KROK 1 – První řada

Všechny spirály začínají uzavřeným kroužkem. V základním kroužku jsou všechny korálky zdvojené. To znamená, že pokud chcete ve výsledné spirále střídat jeden korálek růžový a druhý šedý, je nutné udělat návlek přesně dle obrázku. Navléknout do základního kroužku 2 růžové a 2 šedé korálky. Toto platí i v případě plastických spirál z korálků různé velikosti.

Při svazování kroužku doporučujeme použít dvoijitý „utahováček“ Nestane se pak, že se Vám korálky přimotají do uzlíku. Nebo je možné všechny korálky (počínaje prvním navlečeným) znovu prošít a pak teprve oba konce svázat. U obou variant uzavření kroužku není nutné kroužek extrémně utahovat. Stačí korálky dotáhnout tak, aby dosedly k sobě a dobře uvázat uzlík. Usnadní se tím prošití v další řadě.

  

 

 

   

 

 

 

KROK 2 – Druhá řada                                                                                      KROK 3 – Třetí řada

Ve druhé řadě (a všech následných) platí základní pravidlo, opět společné pro všechny druhy                     Vpíchneme dle obrázku ob jeden korálek a takto pokračujeme dokola základního kroužku.

Cellini spirál (mimo peyotových obrázkových spirál – tam je nutné respektovat vzor):                                  Poslední korálek druhé řady (na obrázku má číslo 17) vpíchneme do korálku 2 a 3 a tím se dostaneme

Na nit nabíráme vždy stejnou barvu korálku, ze kterého vycházíme.                                                             do výchozí pozice pro třetí řadu.

         

 

                                                                          

Tento postup opakujte až do dosažení požadované délky spirály.

Spirálu zakončíte dvojím prošitím posledního kroužku, pevným uzlem a zašitím zbylé nitě do spirály, tak, aby nebyla vidět, nejlepší je prošít několik kroužků zpět a pak konec odstřihnout. Spirálu můžete vlepovat do kaplíku nebo použít ketlovací jehlu a kaplík.

TIP: Spirálu lze také tvořit tak, že bude na začátku a na konci zúžená. Toho dosáhnete tak, že základní kroužek uděláte menší, než je požadovaná tloušťka spirály a korálky postupně přidáváte. Při ukončování je zase rovnoměrně odebíráte. (v obráceném sledu než na začátku spirály). Poznamenávejte si, ve které řadě jste korálek přidali, aby se Vám podařilo bez problémů udělat oba konce stejné.

 

2. Cellini spirála plastická

Prostorový efekt spirály je tvořen korálky různých velikostí. Různá velikost korálků je jediný rozdíl od předchozí hladké spirály. Čím je větší rozdíl mezi nejmenším a největším použitým korálkem, tím je spirála plastičtější.

POSTUP

KROK 1 – První řada

Krok 1 je stejný jako u hladké spirály, začínáme kroužkem. Korálky v kroužku skládejte podle velikosti. V základním kroužku jsou opět korálky zdvojené.

KROK 2 – Druhá řada

Přechod do druhé řady vede v tomto případě přes dva žluté korálky po uzlíku (1 a 2). Prošijte je a pak na jehlu naberte stejný žlutý korálek a vpíchněte do druhého fialového korálku (4). Pak naberete korálek fialový a vpíchnete do druhého modrého (6). Takto pokračujete kolem celého kroužku.

 

KROK 3 – Třetí a následné řady

Do třetí řady přejdete přes korálek 2 a 3 a naberete žlutý korálek vpíchnete do korálku 5, pak naberete fialový korálek a vpíchnete do korálku 7, naberete modrý korálek, vpíchnete do korálku 9 atd… stále dokola.

 

 

3. Cellini spirála plastická s otočkou

Otočka je velmi jednoduchá, nemusíte se jí obávat. Prostě se jen otočíte a šijete stejným postupem na druhou stranu kroužku. Otočku je vhodné začít na nejmenších korálcích ve spirále, kde je otočení nejpřehlednější.  

Abyste mohli obrat udělat, musíte nejprve dostat nit do správné pozice do protisměru.

Nyní jste ve fázi, kdy jste se rozhodli udělat otočku…nit máte v korálku 1, nasměrovanou tak, abyste přišili další zelený korálek ve spirále (14), ale to už nyní nechcete. Chcete udělat otočku a přišít šedý korálek (2) tzn. Musíte si připravit nit do korálku 1 z druhé strany. Uděláte to jednoduše prošitím předchozí řady, jak hluboko se vrátíte při prošití do spirály je na Vás, ale musíte nit nasměrovat tak, aby šla z korálku jedna opačným směrem (to znamená směrem ke korálku 2). Vycházíte z korálku 1, opačným směrem. Naberte šedý korálek 2 a všijte ho do růžového korálku 3, naberte korálek 4 a všijte do korálku 5 … a tak stále dokola.